Итс бигининг ту лук ъ лот лайк Крисмас…
Адвент календарите са навсякъде в последните години, но не смятате ли, че един бонбон на ден граничи с коравосърдечност? Кой има търпението да отваря по едно (ЕДНО!) прозорче в продължение на 24 дъъъълги предпразнични дни, за да открие дневната си доза радост? Според нас това е психически тормоз. Дори бихме отишли по-далеч като заявим, че трябва да бъде противозаконно. И глобата да се плаща в бонбони. Този текст тръгна в различна от очакваната посока, но, за да го върнем в правия път, ще споменем, че докато преди време адвент календарите са били основно един вид, сега положението е О ЛА ЛА. И преди да ви разкажем за магията на чорапите и секс играчките, ни се иска да върнем часовника назад…
ЗАЩО се появяват адвент календарите?
Първите такива календари са били ръчно изработени като начин възрастните да помогнат на децата да отброяват по-лесно дните до Коледа. Впоследствие немският печатар Герхард Ланг изработва първия печатен адвент календар през 1908 г. Ланг адаптирал за печатна преса идеята на майка си, която създавала за него картонен календар с вратички и бонбони вътре.
Бихме искали да кажем, че останалото е история, защото продуктите му стават изключително популярни в Германия, и донякъде ще е вярно. Но историята понякога е безрадостна. Адвент календарите почти изчезват през Втората световна война, докато друг негов сънародник, Ричард Селмър, не успява да отпечата такъв за 1946 г. И този път развоят на събитията е щастлив – адвент календарите превземат света. Защото в крайна сметка кой не обича да (си) прави подаръци?
КАК се променят адвент календарите от миналото до днес?
Шоколадовите бонбони са само началото. Към днешна дата хиляди брандове в цял свят пускат на пазара адвент календари със свои продукти. Някои жънат невиждан успех, други потъват в забрава, но не може да се отрече, че идеите на търговците стават все по-интересни и неочаквани.
В момента има адвент календар за всеки фендъм, хоби или страст. С всякакви храни –сирене, шоколади, марципани (биберони, макарони, джасфони, масфони…), кучешки и котешки лакомства, нудъли, подправки, люти сосове, и напитки – чай, кафе, протеинови шейкове, алкохол в различни размери (от патрончета до големи бутилки вино, което сякаш леко се доближава до алкохолизъм, но кои сме ние да съдим?).
Продължаваме с бижута, парфюми, козметика (включително календар с помади за брада), чорапи, канцеларски принадлежности, грамофонни плочи, свещи, „Лего“, семена за цветя, кукички и примамки за риболов, конци за бродиране, кристали и, ако искате да експериментирате, секс играчки. Адвент календарът, който ни очарова най-много обаче е този с 24 гумени патета. Може да се получи малко зловещо като ги наредите всички в банята, а може и да се почувствате като Пингвина от „Батман“! Така или иначе, ние сме впечатлени от идеята!
КОМУ Е НУЖЕН АНТИадвент календар?
Адвент календарите са толкова нашумели, че има и АНТИадвент календари за всички, които мразят коледните празници или просто се дразнят на адвент календари. Един такъв е пълен с „нещастни курабийки“ (misfortune cookies) с гаден вкус и послания, които не са особено жизнерадостни. Подходящ за мизантропи и хейтъри!
Адвент календари с KONTURен привкус
В последните години все по-голяма популярност добиват и книжните адвент календари, които най-общо биват два вида. Едните съдържат по 24 малки книжки за всеки ден до Коледа, а другите са под формата на по-голяма книга с 24 глави.
Много се радваме, че ние също сме работили по подобни проекти като коледен календар със супергероите на Marvel, както и два календара на Disney – с принцеси и любими детски герои. Всички тях може да разгледате ТУК. Ако пък обичате приказките в по-голям формат, „24 истории в очакване на Коледа“ (на хоризонта се задава и втора част) и „Вярвай в чудеса“ ще ви донесат страхотно празнично настроение.
Дигиталните адвент календати в социалните мрежи също са интересна съвременна форма на познатата традиция. В две поредни години ние издавахме вълнуващи факти около работата ни по различни издания. Като например ден 6 от 2023-а, в който разкрихме, че…
Емил Минчев, авторът на „Лов“, изпитва ужас от гъби. Тъй като с Таня, която работи по корицата, са приятели от деца, тя реши, че ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ще включи гъби в илюстрацията. „Лов“ е издание на Vision Books / Вижън Букс.
Може би ви готвим нещо интересно и тази година, а може би не. Тръпнете в очакване и ще разберем заедно. До Коледа остават има-няма 45 дни.