Trigger me this: Книжен садизъм и читателски злоупотреби

Какво причиняваме на книгите (си)?

Warning: Този текст (и прилежащите снимкови и видеоматериали) не е за читатели със слаби сърца. Или, за да перифразираме нещо, което не помним точно откъде е – „Читателю, предупреден бъди, в страшното навлизаш ти“. Още е рано за зомбита, но сме сигурни, че това, което предстои няма да остави никого безпристрастен. Но защо ви го причиняваме? Защото не искахме да сме единствените травмирани и повече винаги е по-весело! Подготвили сме ви селекция (да, има още много!) от злоупотреби и книжен садизъм (за нас мазохизъм на този етап вече) в прилични дози. Потапяме се в най-странните идеи, трендове и хрумвания, които сме виждали хората (в интернет) да причиняват на книжните тела и стискаме палци да не счупите монитора.

Паленето на книги е отживелица, когато можеш да удавиш книгата

Правилно ни разбрахте – TikTok юзър @thislandgame си е измислил интересно занимание – да провери водната пропускливост и „дехидратация на различни книги. Той не просто потапя книгите във вода, но и следи как ще изсъхнат след това, колко ще се „накъдрят и им поставя оценки. Признаваме, че на нас не би ни хрумнало и все още ни е трудно да си отговорим на въпроса „защо.

@theislandgame

why buy books if you arnt gonna baptize them

♬ Sixty Second Commercial 1 by Michael Reynolds – malcolm

Предложи брак – унищожи книга

Никога не сме разбирали тенденцията да се прави „кутия за пръстен от книга, особено ако е любимимото четиво на човека, който се очаква да каже „Да. Ако на нас някой ни предложи брак по този начин, отговорът ще е крайно отрицателен, показно агресивен, нецензурен и последван от прекратяване на контакт во веки веков. Но както е модерно да се казва, you do you.

Книги с вкус на сладолед

Един от доста интригуващите (вече неактивни) акаунти в Инстаграм – ice_cream_books, предлага снимки на полуразтопени сладоледи, които се подвизават върху книги. И макар че чисто естетически не сме отблъснати (много), интересното е, че това не е нито фотошоп, нито AI – използват се реални книги и сладоледи. Сърцата ни скърбят, защото накрая нито можеш да спасиш сладоледа (като го изядеш), нито книгата (като я прочетеш) и всичко е съсипано, но поне е в името на изкуството.

Книга на две се не дели (или пък да?)

Когато Нели Рангелова е изпяла безсмъртния текст на „Що ли те чакам още явно не е познавала Дейвид, който има меко казано нестандартен начин да си отбелязва докъде е стигнал в книгата – с ластик. Но, повярвайте ни, не е каквото си представяте – ако сте гледали достатъчно екшъни, в които добрият чупи гръбнака на лошия, ще преживеете и следващите кадри. Ако не, предупредихме ви още в началото.

@atriamysterybus Replying to @Psycho-Cinematic A horrific demonstration of how David reads a hardcover and uses a rubber band instead of a bookmark. He must be stopped. #books #booktok #readers #officelife #corporatelife #workinginpublishing #officehumor ♬ original sound – AtriaMysteryBus

За край искаме да кажем нещо важно: Всеки може да прави, каквото си иска с книгите, които притежава, защото са негова собственост. И, според част от екипа, дори има книги, към които имаме свещен дълг като читатели да злоупотребим с тях (няма да споменаваме автори или заглавия, ще оставим това на въображението ви). За финален финал оставяме това тук и ще очакваме да се свържете с нас, за да си уговорим час за групова психотерапия.

Comments are closed