Който НИКОГА не е правил reading challenge-а на GoodReads, пръв да хвърли камък (Таня?).
Като хора, които често четат по работа и за съжаление по-рядко за удоволствие, темата е чудесен завършек на годината за блога ни. Защото явно не ни стигат провокациите, които животът ни поднася. На този свят има хиляди разновидности на книжни предизвикателства и ние сме готови да ги открием, за да се провалим и в тях! Пребродихме интернет, стигнахме отвъд първа страница на резултатите в Google и се завръщаме победоносно, за да ви разкажем какво открихме.
Защо се правят книжни предизвикателства?
„За да четем повече.“
Captain Obvious
Отвъд това отговорите са много. Всяко книжно предизвикателство стимулира четенето по различен начин и целта обикновено е да излезем от зоната си на комфорт и да потърсим различни книги, спрямо промптовете. Това НЕ важи за най-комерсиалните предизвикателства, които са за брой книги, но при всички останали го има елемента на изненадата. И макар че четенето е приятно занимание за тези, които го практикуват редовно, всички изпадаме в читателски дупки, не знаем какво ни се чете или просто не го намираме в дадения момент.
Целта на книжните предизвикателства е да ни разнообразяват (а защо не и забавляват) по целия път, да имаме план, който да следваме, и да разширим читателските си хоризонти. Не на последно място, когато изпълним предизвикателството, изпитваме чувство на задоволство, постигнали сме нещо и това ни кара да повярваме, че можем да се справим и в други области на живота. Което е самата истина!
Има ли негативни страни на книжните предизвикателства?
В последните години все повече се усеща натискът да се чете повече и ако не сме прочели 100 книги през годината (ние не сме), или не успеем да изпълним заложените цели, се чувстваме като провал. Напрежението, че трябва задължително да прочетем каквото пише в предизвикателството, кара много хора да не искат да го правят, защото не им се чете това или не им се чете сега. Добрата новина е, че повечето книжни предизвикателства дават широко поле за изява и позволяват голяма креативност, тъй като всеки промпт включва хиляди възможности.
Какви видове книжни предизвикателства има?
По-добрият въпрос би бил „Какви видове книжни предизвикателства няма?“, защото наистина са всякакви. От тези, които са свързани изцяло с числа (общо за годината или определен брой за всяка седмица/месец), до такива по жанрове, включващи дадена епоха, или дори само корици в определен цвят. Едно от интересните книжни предизвикателства се нарича „Read Around the World“ и в него хората четат книги от автори от всяка страна по света.
Продължаваме с:
- Книжно бинго във всякакви вариации;
- АЗБУЧНО ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВО (ВНИМАНИЕ! Има линк на всяка буква, разцъкайте, за да има смисъл цялото нещо);
- Четене на книги само от един автор;
- Класики или retelling-и на класики;
- Книги, които са спечелили (определена) награда;
- Мемоари и автобиографии;
- Книги, които съдържат имената на месеците, сезоните или дните от седмицата в заглавията си;
- Забранени книги;
- Книжно предизвикателство, вдъхновено от песните на Тейлър Суифт (или на най-добрия ѝ приятел Ед Шийрън);
- Книги, в които датата на издаване съвпада с рождения ден на автора (това си го измислихме, но може и да съществува!).
И т.н. и т.н.
Всеки книжен блогър, букстаграмър, буктюбър и буктокър пуска книжни предизвикателства за последователите си и всеки се опитва да е възможно най-креативен – доколко успява, е отделен въпрос. Едно от най-смислените книжни предизвикателства, което ни е попадало, е да четем само книги, които вече имаме в библиотеката си. Звучи крайно, но сме сигурни, че всички сме запасени за години напред.
Точно както при адвент календарите, и книжните предизвикателства имат различни форми, включително такива, при които получаваш награди, а предизвикателството невинаги е за четене на нещо определено. Понякога се включват дейности като да сготвим от книга (по тази точка всяка седмица имаме предложения за вас в рубриката ни КНИЖНА ПОРЦИЯ), да четем на различно място, да дадем или вземем книга назаем и т.н.
Книжните предизвикателства обаче няма нужда да са дълги и сложни, да продължават една малка приказна вечност или да изискват голям ресурс като време и отдаденост. Може например да се предизвикаме да довършим поредица, която сме започнали, да препочетем любима книга от миналото или най-после да посегнем към наистина дебело четиво, което все отлагаме.
Животът е кратък и не всичко е въпрос на милиони прочетени страници. А може да стигнем и по-далеч – вместо да правим книжно предизвикателство, в края на годината виждаме какво сме прочели и намираме такова, което ни пасва. Ако пък не, измисляме си го и готово!
KONTURни предизикателства
Нашият екип е разпасана команда по отношение на книжните предизвикателства и едва ли сте учудени от този факт. Ако въобще пробваме, рядко ги завършваме. Четем по работа и четем, когато намерим време. Четем каквото ни се чете в момента или нещо, което самите ние не знаем защо подхващаме. Но за да не изостанем от трендовете и да не се окаже, че сме последните хора на света без книжно предизвикателство, решихме да се включим с цели 2.
Започваме с първото в историята KONTURно книжно предизвикателство 2025. Избрахме да е с приемлива дължина – по 1 книга за всеки месец от годината и 1 книга бонус, защото обичаме да сме фаталисти и 13 е хубаво число. Чувствайте се свободни да НЕ го изпълните, да си изберете само един от всички промптове или да ни кажете да си гледаме работата. Но това донякъде ни е работата. Така че НП. ❤️
Ако това не ви харесва, може да се включите в следващото.
- Книга, която искаш да прочетеш.
- Книга, която искаш да прочетеш.
- Книга, която искаш да прочетеш.
Повторете колкото пъти искате, независимо дали са 1, 11 или 44, не ви се месим. Ако тази статия не ви беше достатъчна, ТУК ще откриете дъъълъг списък с книжни предизвикателства за всеки вкус. Няма нужда да ни благодарите.